INTEGROVANÉ SLUŽBY MĚNÍ TRH

Integrované služby mění trh

01. 11. 2018 | Články

Integrované služby mění trh

Dříve stačilo, aby objekt měl ostrahu, byl uklizený, svítil, topil a tekla v něm voda. Dnes je to všechno mnohem složitější. A proto vznikl facility management, pojem v Česku relativně nový. V čele jednoho z největších hráčů na českém trhu stojí obchodní ředitelka Michaela Klesnarová a Zdeněk Potomský, ředitel pro Českou republiku. Kam se jejich obor ubírá?

Facility management je velmi široký pojem. Co z toho je vaše doména?

MK Udělám to ještě složitější. To, o čem by se mělo především mluvit, je integrovaný facility management. To je úplně jiný rozměr. Do toho pojmu schováte od správy budov přes jejich úklid, ostrahu a provoz úplně všechno. Facility management výrobních podniků zahrnuje dokonce i správu a údržbu výrobních technologií nebo kontrolu kvality.

ZP A celé to začíná ještě dříve, než budova stojí. Český trh na to ještě není ale tak docela připraven, nicméně určitě je to cesta běžná v zahraničí a cesta, po které se i náš trh bude ubírat. Rozhodně je to cesta, po které my jako společnost chceme jít.

Nekončí ta cesta u toho, že Facility management spolknou developerské společnosti?

ZP Určitě ne. Jejich zájem je postavit, nějaký čas provozovat a prodat. Facility management v jejich byznysu nedává logiku, je to samostatná disciplína. Protože do něj spadají i ty služby, které možná ani nevnímáme, ale všichni je využíváme – recepce, pošta, správa vozového parku, správa zdrojů, denní servis, regulatorika BOZP, PO a obecně veškeré legislativy. Zkrátka všechno, co klientovi uvolní ruce, aby se mohl naplno věnovat svému core byznysu. Provozovat budovu dnes není úplně jednoduché, jsou to tisíce legislativních podmínek.

MK Ten hlavní rozdíl mezi tradičním facility managementem a tím integrovaným je v roli. V integrovaném FM nejsme pro investora nebo majitele dodavatelem, ale partnerem. Celé je to zaměřeno na efektivní život nemovitosti, na ten budoucí život. Každá stavba dnes představuje desítky více či méně pokročilých technologií a vše je potřeba skloubit do ideálně fungujícího celku. Abyste mohl být v takovém pojetí služby partnerem, musíte mít možnost plánovat životní cyklus od začátku, ideálně skutečně ve chvíli, ještě dříve, než začne fyzicky existovat. V Praze, a nejen v Praze, se dnes skloňuje téma zelených budov, v tu chvíle se bavíte úplně o jiné disciplíně.

Když naznačujete, že tuzemský trh není na nové pojetí oboru ještě tak zcela připraven, kde vidíte limity?

MK Často jsou dány bagatelizací problému. Máme pocit že když nehoří, o nic nejde. Setkávám se s názorem, že hasicí přístroje obhospodařuje IT specialista, denní servis mají na bedrech holky ze sekretariátu. Sdružujeme věci, které k sobě nepatří.

ZP Dlužno říci, že k tomu spíše sklouzávají byznys centra, ve výrobní sféře jsou přece jen pravidla daleko pevnější a nároky mnohem vyšší.

To platí i dnes? Čekal bych to před deseti lety, kdy přišla krize…

ZP Nemyslí, že je to dáno tím, že klient chce šetřit. Spíš nám to všechno prostě přijde jednoduché. Péče o nemovitost skutečně byla v principu jednoduchá, ale projděte si dnes jakoukoliv administrativní, bytovou nebo výrobní budovu od sklepa až po střechu, jsou plné komplikovaných technologií. Komplikovaných na servis, na provoz, na údržbu. Klienti občas nechápou, proč by měli něco dělat, když budova funguje. To je právě rozdíl u výrobních podniků, kde si majitelé velmi dobře uvědomují, že nesmí nastat okamžik, kdy něco přestane fungovat. Následky jsou nedozírné.

Proměňují technologie vaši činnost? Můžete budovu povznést?

ZP Záleží na tom, o jakou budovu jde. Budovy z devadesátých let poskytují velký prostor, současné minimální. Ty starší totiž mají morálně zastaralé technologie, ale ty novější obsahují zpravidla vše, co je dostupné, datová centra, vzdálené dohledy, energetické dohledy… Tam jde o to ji efektivně udržovat a provozovat. Nejsme výrobci technologií, ale známe je a měli bychom radit, co využít, aby provoz budovy byl komfortnější a ekonomičtější. Protože to jsou dvě slova s přímým dopadem na hodnotu nemovitosti, a tedy i na její výtěžnost.

Co dnes českým nemovitostem nejvíce chybí? Lze to pojmenovat?

MK Centrální řízení a vzdálený dohled. Dnes jsou již velmi dostupné technologie, které umožňují monitorovat takřka vše na dálku. A nejen monitorovat, ale i reagovat. 

 

Text: Petr Karban COT Media, časopis KOMORA

Foto: Jakub Hněvkovský

 

Rychlá poptávka

Sekretariát: +420 326 706 811
Infolinka: +420 722 365 365

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace