kontakty
Termín sací bagr je neobvyklé slovní spojení. Pojmenování „sací bagry“ vzniklo v České republice v letech devadesátých minulého století. Jde o záměrné spojení dvou základních charakteristik tohoto zvláštního stroje – umí sát (a to velmi dobře) – proto SACÍ a vysaje i materiály, které běžné cisternové vozy zkrátka neusají nebo sát nemohou – proto BAGR.
Základním rozdílem mezi sacími vozidly s vývěvovými systémy a sacími bagry je zdroj sání, jejich výkon a technologie ochrany sací pumpy. Zatímco sací vozidla jsou určena pouze pro sání mokrých materiálů a sají pouze podtlakově, sací bagry sají jak mokré, tak i suché materiály, přičemž v extrémních aplikacích používají pneumatického efektu sání – STEJNĚ JAKO VYSAVAČ V DOMÁCNOSTI, ovšem s kapánek vyšším výkonem – 9000 m3 vzduchu hodinově!
Dosud nejčastěji používaný a tradiční způsob využití sacích bagrů. Nasazují se všude tam, kde „běžná“ sací vozidla nestačí nebo práci dělají s problémy.
Vhodné pro:
Příklady: čištění vyhnívacích, uskladňovacích, aktivačních, retenčních nádrží; čištění lapáků písku; čištění rybníků a vodotečí; čištění čerpacích stanic; odsávání materiálů z podzemních kolektorů; bagrovací jímky v teplárnách a elektrárnách; studny na vodních elektrárnách; štěrbinové nádrže; nepřístupné nádrže; čištění průchozích stok metodou přímého odsávání kalu z místa vzniku.
Suché sání často souvisí s odstávkovými nebo stavebními pracemi při rekonstrukcích zařízení, dále pak havarijní zásahovou činností. Jedná se zejména o dodávky velkým průmyslovým subjektům a stavebním firmám. Plnění (použitelných) surovin do big-bagů je prozatím v plenkách a je používáno jen při požadavku (bezprašném) balení použitelné části surovin. S funkcionalitou Hi-Lift (zvednutí zádi až do 2 metrů) máme k dispozici v ČR zatím unikátní možnost vykládky nasátých materiálů (suchých i mokrých) do kontejnerů či big-bagů. Tato věc je při některých realizacích velmi důležitá z hlediska logistiky dalšího nakládání s daným materiálem.
Velmi perspektivní a dosud minimálně požívaná operace je odsávání sypkých odpadních materiálů (mezistropní zásypy a stavební suť) při rekonstrukcích staveb v exponovaných místech velkoměst, kde jednak není možno v úzkých ulicích mít přistaven kontejner na shromažďování odpadu nebo nelze používat shoz z důvodu prašnosti operace.
Dle posledních informací se dále jeví jako velmi perspektivní z hlediska objemu prací služby odsávání těžených skalních podloží, zemin a kameniva při hloubení sklepních prostor pod existujícími stavbami.
Vhodné pro:
Příklady: čištění sil, zásobníků surovin; výměny pískových náplní; výměny katalyzátorů; odsávání náplní částí prům. technologií; odsávání sypkých nákladů z havarovaných cisternových vozů; odsávání (kontaminovaných) izolačních materiálů; bezprašné odsávání stavebních sutí při rekonstrukcích domů; vyprošťování zasypaných osob.
Na trhu služeb stále více roste poptávka po silnějších těžebních zařízeních, která jsou využitelná pro širší okruh aplikací. Vakuové těžební technologie Amphitec se neomezují jen na vysávání písku a zeminy, ale přesahují možnosti dalších strojů, a to těžbou ve výkopu. S výkopovou technologií Amphitec je možné provádět vakuové odtěžování zásypů z kabelových či potrubních tras pouze s jednočlennou posádkou stroje. S podtlakem sání až 98% spolu s mechanickým narušováním je zemina (zásyp) nasávána do hadice. Žádné další nástroje a mechanismy tedy nejsou nutné. Vzhledem k velkému proudění vzduchu a hlubokému vakuu je doprava produktu hadicí velmi efektivní. Za jediný den je tak možnost odtěžit materiál hned na několika místech poruchy. Kapacita cisterny umožňuje řetězení těchto prací bez nutnosti průběžné vykládky. Ušetří se tak za přistavení mnoha strojů a mechanismů, v místě zásahu je nutný zábor jen malé plochy.
Stroj je koncipován jako jednoobslužný. Manipulace jsou bezprašné. A co hlavně – práce jsou provedeny velmi rychle a bez rizika narušení inženýrských sítí v místě poruchy. V Německu a dalších státech západní Evropy běžný způsob manipulace – v našich zemích tento segment teprve čeká na svoji velkou příležitost.
Funkce
Amphitec sací a těžební rameno 3. generace
Hi-Lift
Vhodné pro:
Příklady: výkopové práce při havarijních opravách vodovodů, kanalizací, plynovodů, podzemních vysokonapěťových rozvodů a jiných podzemních potrubních vedení.
Pneumatická vnitrostavební doprava sypkých stavebních materiálů má do budoucna asi největší potenciál co do objemu prací. Jedná se o nafoukávání materiálu do cílového umístění, přičemž je možné provést svislou a vodorovnou dopravu společně s navrstvením materiálu v jedné operaci! Oproti ručnímu provedení nesrovnatelně rychlejší způsob dopravy, bez nutnosti tvorby mezideponií materiálu na stavbách, kde je velká nouze o místo. Navíc dopravu na stavbu může provést jiný (velmi levný) nákladní prostředek a sací bagr se „nasaje“ až na stavbě.
Tyto operace jsou často prováděny v závěrečných fázích stavby, kdy je stavba ve skluzu a pod hrozbou sankcí z prodlení je rychlost provedení prací prioritní. Tuto aktivitu lze velmi výhodně koordinovat s dodavateli sypkých stavebních materiálů (kompostárny či specializovaní dodavatelé), či dodavatelivyšších celků (zelené střechy apod.).
Vhodné pro:
Příklady: zafoukávání materiálu do odstavených stok, tvorba zelených střech, nafoukávání podsypových materiálů pod dlažby do sklepních prostor či jednotlivých pater, izolační či nehořlavé zásypy, zpevňování nepevných svahů apod.
Úklidové práce navazují na stále přísnější prosazování požadavků NV-406/2003 Sb. o limitech znečištění prachem v provozních prostorech. Práce je většinou odstávková nebo havarijní. Zákazníci se někdy vybavují stacionárními vysavači či vysavači slabších výkonů. Při odstávkách a haváriích však přesto potřebují pomoc externích firem z důvodu charakteru prací či jejich objemu.
Příklady: úklidy prostorů uhelných kotelen a zauhlovacích tras v teplárenských a elektrárenských provozech dle NV-406/2003 Sb., odstraňování kontaminovaného prachu z technologií před jejich demolicí či rekonstrukcí, čištění povrchů technologií – drtírny, hutní provozy, válcovny, železárny.
Sací bagr ATALIAN při práci u bioplynové stanice (foto). Provádí odtěžení kalů a čištění fermentoru. U bioplynových stanic čištíme fermentorové a skladovací nádrže.
Bioplynová stanice je technologické zařízení využívající procesu anaerobní digesce ke zpracování bioodpadu, případně jiného biologicky rozložitelného materiálu. Hlavním produktem anaerobní digesce je bioplyn, který lze využít jako alternativní zdroj energie.
Čechy
Monika Černá, +420 736 760 902
Morava a Slovensko
Ing. Dagmar Smejkalová, +420 731 412 828
Nezávazně si poptejte naše služby. Nebo se pouze zeptejte. Obratem Vám odpovíme na Váš e-mail či se Vám ozveme na telefon.
×